Annet opowiada o swoim bracie Jeroenie i jego walce z epilepsją.

Annet opowiada o swoim bracie Jeroenie i jego walce z epilepsją.

”Nie mogliśmy w to uwierzyć”

Mój młodszy brat Jeroen, który ma 34 lata, cierpi na ciężką i rzadką postać epilepsji – mówi Annet, która sama pracuje w opiece zdrowotnej. Objawy tej choroby podobne są do choroby Parkinsona: jego ciało ciągle się trzęsie – 24 godziny na dobę. Oprócz tego, zdarzały mu się poważne napady padaczki (mniej więcej raz na trzy miesiące), które wymagały pomocy lekarza. Annet kontynuuje: Był na wózku inwalidzkim od okresu młodzieńczego. Ta rzadka choroba jest nieuleczalna, niewiele o niej wiadomo, a średnia długość życia jest kiepska. Widzieliśmy, jak stan Jeroen ulega pogorszeniu w ciągu ostatnich lat. Ludzie z tą chorobą mają zdrowy umysł, co jeszcze bardziej wpływało na jego przygnębienie.
„Moi rodzice i ja nie myśleliśmy, że uda mu się dożyć do czterdziestki!”
Jeroen zażywał leki przeciwko padaczce, ale nie działały. Lekarze również nie wiedzieli, jak mu pomóc. Moi rodzice kojarzyli konopie z byciem na haju i narkotykami, jednakże mój przyjaciel zagłębił się w medyczną skuteczność konopi w Internecie. Musieliśmy bardzo ostrożnie przekazać te informacje rodzicom I przejść długą drogę zanim rodzice otworzyli się na Cannabis. Ale w pewnym momencie sytuacja Jeroena była tak zła, że moja mama powiedziała: „Spróbujmy!”.

„Moi rodzice kojarzyli marihuanę z byciem na haju i narkotykami”
Annet kontynuuje: nie ma nic złego w próbowaniu. Rozpoczeliśmy więc podawanie. Dwa dni po tym, jak zaczęliśmy, Jeroen siedział nieruchomo, drgawki zniknęły i mógł znowu mówić. W pewnym momencie był też w stanie ponownie poruszać stopami i dłońmi. Nie potrzebował już podnośnika, aby dostać się do łóżka i sam mógł pójść do toalety, a nawet sam wrócić z salonu do sypialni.
 „Na początku nie mogliśmy w to uwierzyć: to było zbyt piękne, by mogło być prawdziwe!”
Porzuciliśmy wszelką nadzieję, a potem nagle to się stało! Fantastycznie!  – śmieje się Annet. Minęły już dwa miesiące i nadal wszystko przebiega bardzo dobrze. To jest niewiarygodne. Oczywiście nadal obawiamy się, że znowu się nie uda, ale nawet zakładając ten scenariusz, cieszymy się, że tego doświadczyliśmy. Naprawdę mam nadzieję z całego serca, że będzie to dalej tak przebiegać, a może nawet jeszcze bardziej się poprawi, ale jego życie już jest na dobrej drodze. Nie miał też żadnych poważnych napadów padaczkowych od tego czasu i szczerze mówiąc, nie spodziewam się już ich, tak jak to było wcześniej.

Poprzez instytut skontaktowałam się z matką dziewczynki z ciężką epilepsją, która przeszła z dwudziestu napadów dziennie do dwudziestu napadów tygodniowo.
„Naprawdę mam nadzieję, że tabu dotyczące olejku leczniczego wkrótce zniknie, również dla lekarzy”
Nie wszystkie olejki na bazie konopi, które są dostępne, mają odpowiednią jakość, ale wiem, że ten w instytucie Medican Campus jest odpowiedni. W instytucie posiadają również raporty z testów. Dlatego czasami myślę: należy się w to zagłębić! – jeśli ludzie są tak stanowczo przeciwko niemu. Nie wszyscy z niego skorzystają – jego efekty różnią się w zależności od osoby, każde ciało jest inne.

Dzięki instytutowi Medican campus odkryliśmy, że THC w olejku jest skuteczną substancją, której potrzebuje Jeroen. Przerzuciliśmy się na olejek CBD na krótką chwilę, ale doprowadziło to do nawrotu choroby u Jeroena. Po tym jak ponownie wróciliśmy do olejku z konopi z zawartością THC, wszystko (w ciągu jednego dnia!) znowu było w porządku. Jeroen mieszka wraz z grupą wsparcia oraz z przewodnikami. Myślę, że bardzo chorzy ludzie powinni korzystać z produktów konopnych w porozumieniu z rodziną.
„Wiele osób myśli, że konopie to palenie jointa, kiedy to naprawdę coś innego”
Olejek nie zaszkodzi, z wyjątkiem przypadków przedawkowania, czego jesteśmy świadomi. Bardzo powoli osiągamy pożądany poziom we krwi i jesteśmy również mocno wspierani przez instytut Medican campus. Byłoby dobrze, gdybyśmy poszli śladem Stanów Zjednoczonych. Są tam dostępne różne rodzaje olejków z konopi, wraz z ekstrakcjami według rodzaju i  składników aktywnych.  Nie byłoby dobrze, gdyby przemysł farmaceutyczny  przywłaszczył go sobie, tak jak to ma miejsce w Anglii. Mam nadzieję, że nasz rząd temu zapobiegnie, nie tylko ze względu na cenę, ale także na fakt, że inne substancje mogą zostać dodane.
„Olejek instytutu Medican campus jest w 100 procentach naturalny, bez żadnych dodatków i mam nadzieję,
że otrzyma  on swobodę  w dalszym rozpowszechnianiu olejku”

Mój brat jest teraz o wiele żywszy. W pełni się rozwesela i znów cieszy się życiem. Teraz może także poruszać się na wózku inwalidzkim za pomocą stóp. Wspaniale jest  tego doświadczać. Dużo można przeczytać o tym w Internecie, ale ja widziałam to na własne oczy. Najbardziej podoba mi się to, że moi rodzice zmienili się o 180 stopni. Zawsze byli przeciwko olejkowi, a teraz całkowicie go popierają. Wspaniale jest to widzieć. Moja mama również bardzo się cieszy, że Jeroen radzi sobie tak dobrze.

W międzyczasie Jeroen mógł osobiście udzielić wywiadu na temat swoich doświadczeń z olejkiem, który pojawił się w Leeuwarder Courant 14 stycznia 2017r.