Legalizacja medycznej marihuany

Legalizacja medycznej marihuany

Legalizacja Cannabis, nawet do celów wyłącznie medycznych, wzbudza od lat wielkie emocje.

Europejskie regulacje są różne – od pozwalających na rekreacyjne zażywanie po przepisy zezwalające na stosowanie medycznych konopi, które w praktyce trudno wyegzekwować – tak jest niestety w Polsce.
W naszym kraju weszła nowelizacja ustawy, która daje możliwości do sporządzenia leków recepturowych w aptece.
Alternatywnym rozwiązaniem można uznać lek Sativex, który w Polsce jest dopuszczony do sprzedaży. Obowiązuje również tzw. import docelowy, a na wydanie decyzji Ministerstwo zdrowia ma 60 dni. Surowiec sprowadzany jest dla pacjenta z kraju, w którym zarejestrowany jest jako lek. Przepisy prawa karnego egzekwowane są za nielegalny handel, uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek (porad w zakresie redukcji szkód i aspektów prawnych udzielamy zarejestrowanym członkom Medican Campus).

W jakich krajach zalegalizowano stosowanie konopi?

Poniżej przedstawiamy  16 krajów Europy, które zezwalają na używanie Cannabis.

 • Austria. W 2008 r. austriacki parlament zatwierdził uprawę konopi indyjskich do celów naukowych i medycznych. Od dwóch lat w Austrii można posiadać także niewielkie jej ilości na własny użytek.
 • Czechy. Liberalną politykę nasi sąsiedzi wprowadzili już w 2010 r. Od tego czasu można na własny użytek hodować do pięciu roślin oraz posiadać do 15 gramów suszu. Od 2013 r. lecznicze konopie refunduje państwo.
 • Finlandia. Od 2006 r. chorzy na podstawie specjalnej licencji mogą kupować leki na bazie konopi w jednej z 27 aptek w kraju.
 • Niemcy. W marcu 2017 r. weszła w życie ustawa dopuszczająca stosowanie medycznych konopi u ciężko chorych, u których zawiodły inne terapie. Leczenie tym środkiem jest refundowane z budżetu niemieckich kas chorych i pacjent nie musi uzyskiwać żadnych specjalnych zezwoleń.
 • Włochy. Medyczne konopie zostały zalegalizowane w 2013 r.
 • Portugalia. Medyczne konopie zostały zalegalizowane w czerwcu 2018 r.
 • Holandia. Medyczne konopie są dostępne dla pacjentów już od 2003 r. W coffeshopach można kupić jednorazowo do pięciu gramów suszu. Hodować do pięciu roślin na własny użytek co nie skutkuje karą karną. W przypadku samych coffeshopów jest określona ilość, którą w danym momencie może posiadać właściciel na terenie sklepu – i jest to 500 gramów.
 • Dania. Od 1 stycznia 2018 r. medyczne konopie staną się legalne na próbne cztery lata. Programem leczenia zostanie objętych około 1500 pacjentów. Jeśli program okaże się sukcesem, zostanie rozszerzony na innych pacjentów.
 • Francja. W czerwcu 2013 r. uchwalono ustawę zezwalającą na sprzedaż artykułów medycznych zawierających pochodne konopi. Pochodne konopi są dostępne na receptę, ale tylko dla pacjentów, na których nie działają inne leki.
 • Grecja. W czerwcu 2017 r. grecki Premier ogłosił legalizację medycznych konopi. Jest ona dostępna na receptę.
 • Irlandia. Od 2014 r. medyczne konopie są legalne, ale każdy przypadek wymaga indywidualnej zgody ministra zdrowia. Pierwsza licencja na medyczne zastosowanie oleju z konopi została wydana w grudniu 2016 r., aby umożliwić dwuletniemu chłopcu kontynuację leczenia rozpoczętego w USA w stanie Kolorado.
 • Polska. Medyczne konopie są legalne od 2017 r. Pacjenci mogą zaopatrywać się w aptekach.
 • Chorwacja. Legalna od 2015 r. dla pacjentów chorych na nowotwory, AIDS, stwardnienie rozsiane. Lekarze mogą przepisać swoim pacjentom leki, herbaty i maści zawierające THC – aktywny składnik konopi.
 • Rumunia. Od 2013 r. zawarte w konopiach substancje – głównie THC i CBD – mogą być stosowane w leczeniu tak ciężkich przypadłości jak epilepsja, stwardnienie rozsiane i różne odmiany raka. Prawo pozwala na legalną sprzedaż preparatów na bazie konopi na rynku rumuńskim przez firmy, które otrzymały wcześniej licencję rządową.
 • Belgia. W czerwcu 2015 r. zalegalizowano niektóre zastosowania konopi. Po skończeniu 18. roku życia każdy Belg może na własny użytek posiadać do trzech gram suszu i hodować jedną roślinę.
 • Malta. W marcu 2018 r. Malta zalegalizowała medyczne konopie. Dostęp do niej będą mieć pacjenci z przewlekłym bólem, spastycznością w stwardnieniu rozsianym i skutkami ubocznymi chemioterapii.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]