Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania i przeciwwskazania

Konopie (Cannabis) medycznie stosowane są od tysiąc leci, a specyfiki z roślin były wykorzystywane już w medycynie ludowej. W  ziołolecznictwie chińskim stosowano je w drugim tysiącleciu przed naszą erą! Współcześne badania kliniczne pokazują ich skuteczność w leczeniu wielu stanów medycznych. Cannabis zawiera substancje aktywne z grupy cannabinoli działające na receptory Cannabinoidowe. System endocanabinoidowy (ECS) to grupa receptorów w organizmie żywym  biorący udział w wielu procesach fizjologicznych.  System ECS odkrył w 1992 r. Profesor Raphae Mechoulaum.

System Endokanabinoidowy (ECS) reguluje układ:

  • Układ dokrewny
  • Przemiany metabolizmu
  • Centralny układ nerwowy
  • Żołądkowo-jelitowy (pokarmowy)
  • Respiracyjny ( układ oddechowy )

Niedobór Endocannabinoidów podczas zarządzania systemem jest obecnie uważany za potencjalną przyczynę wielu zaburzeń i chorób. Cannabinoidy pokazują  nową nadzieję  na leczenie wielu z nich.

 

WSKAZANIA DO STOSOWANIA MEDYCZNEJ MARIHUANY:

Zatwierdzone wskazania medyczne na świecie:

W niektórych krajach Ministerstwo Zdrowia dopuściło leczenie rośliną Cannabis oraz jej substytutów, gdy standardowe leczenie i zarejestrowane leki nie pomagają lub powodują zbyt wiele działań niepożądanych. W przeciągu ostatnich lat udostępnione zostały badania naukowe z wykorzystaniem Cannabis  dla różnych dolegliwości.
Dostępne dane pokazują, że roślina Cannabis jest skuteczna w:

  • zaburzeniach ze spastycznością (napięcie mięśni) w połączeniu z bólem na przykład przy stwardnieniu rozsianym lub urazie rdzenia kręgowego
  • likwidowaniu przewlekłego bólu – szczególnie o charakterze neurogennym i nowotworowym
  • zmniejszaniu nudności i wymiotów wywołanych między innymi chemioterapią, radioterapią,  terapią HIV lub przez leki w zapaleniu wątroby typu C
  • w leczeniu paliatywnym raka i AIDS – w celu wywołania apetytu, zmniejszenia bólu, nudności oraz dolegliwości układu trawiennego.
  • leczeniu zespołu Tourette’a
  • w Jaskrze
  • dla chorych cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego)
  • dla pacjentów z chorobą Parkinsona

 

Wyniki badań naukowych na mniejszą skalę, ale przede wszystkim doświadczenia pacjentów i lekarzy wskazują również skuteczność kliniczną  Medycznej Marihuany w szeregu innych chorób, takich jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, epilepsja, świąd, migrena, zapalenie stawów, ADHD, Alzheimer i uraz mózgu.

Badania naukowe we wszystkich tych wskazaniach muszą jeszcze poszerzyć swój zakres oraz działania.

Medyczna Marihuana  wciąż nie odgrywa żadnej roli w uzdrawianiu wyżej wymienionych chorób, ale może pomóc w dolegliwościach związanych z zaburzeniami lub zmniejszyć skutki uboczne innych leków. Do lekarza należy określenie, w jakiej sytuacji i w jakim stanie Medyczna Marihuana jest odpowiednia dla pacjenta. Należy pamiętać, że kiedy roślina jest wdychana z dużą ilością tetrahydrocannabinolu (THC), istnieje większe ryzyko wystąpienia efektów ubocznych tj. otłumanienie. Unikniemy tego wybrając odmianę o niskim poziomie THC ewentualnie podając niewielkie dawki doustnie. Łatwiejszą metodą w dawkowaniu lub samomiareczkowaniu zarówno dla pacjenta jak i lekarza są preparaty w formie oleju z kroplomierzem podawane doustnie pod język.

 

PRZECIWWSKAZANIA:

Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ:

Stosowanie Cannabis, wyciągów lub oleju może rozszerzać naczynia krwionośne, obniżać ciśnienie krwi oraz nasilać arytmie serca. U pacjentów z chorobami serca (np. arytmia lub dławica piersiowa) i ciśnienia tętniczego lekarz musi unikać stosowania większych dawek. Tolerancja dla tych efektów występuje w ciągu kilku dni lub tygodni. Lekarz powinien powoli zwiększać dawkę zgodnie z działaniem kardiologicznym. Pacjenci, szczególnie Ci z powyższymi problemami powinni być pod  stałą kontrolą, by lekarz częściej kontrolował ciśnienie oraz pracę serca.

 

Użytkownicy morfiny i innych preparatów opiatowych
Olej z Medycznej Marihuany ma działanie przeciwbólowe, dlatego zaleca się ostożnie przyjmowania środków przeciwbólowych i zmniejszanie ich dawek. Dotyczy to zwłaszcza preparatów opiatowych, takich jak morfina. Cannabis  znacznie wzmacnia działanie opiatów. Nagłe zaprzestanie stosowania opiatów nie jest zalecane, ponieważ są to substancje uzależniające organizm – wzrasta zatem szansa na pojawienie się objawów odstawienia. Z obserwacji pacjentów zażywających morfinę, możemy powiedzieć, że po rozpoczęciu terapii olejem z konopi indyjskich zmniejszyli oni o połowę zużycie morfiny.

 

Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi
Cannabis u pacjentów z predyspozycjami do zaburzeń psychotycznych lub u podstaw problemów psychicznych musi być stosowana z zachowaniem ostrożności oraz odpowiednio nadzorowana. Preferowane jest użycie odmiany z CBD, jeśli pacjent czerpie korzyści z Cannabis, a ma tendencje do psychozy. Nie zaleca się stosowania konopi indyjskich u pacjentów z predyspozycjami do zaburzeń psychotycznych, natomiast u pacjentów z zaburzeniami psychologicznymi konieczne jest ograniczenie.
Młodzi pacjenci

Badania wykazały, że stosowanie konopi może wpływać na zaburzenia rozwój mózgu u nastolatków.  Dlatego też u młodych pacjentów (do 24 lat włącznie) zaleca się używanie Cannabis wyłącznie w przypadku poważnego ważenia się zdrowia i życia. Szansa wystąpienia działań niepożądanych – takich jak rozwój psychozy – jest większa niż u dorosłych. Dla nastolatków Medyczną Marihuanę należy przepisywać ostrożnie.

 

Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania konopi podczas ciąży i laktacji. Nie ma zbyt wielu badań przeprowadzonych na tej grupie docelowej, dlatego niewiele wiemy o wpływie jaki ma na kobietę w ciąży i jej nienarodzone dziecko. THC może przenikać przez łożysko do zarodka. Istnieją doniesienia, o zwiększeniu ryzyka wad wrodzonych. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą odczuwać skutki zmniejszonej funkcji pamięci, zaburzeniach koncentracji, a u dzieci w wieku szkolnym może wystąpić nadpobudliwość. Wiele leków w ciąży nie może być stosowanych, ponieważ zwiększają one ryzyko np. przedwczesnego porodu. W sytuacji gdy nie ma wystarczających informacji lepiej zachować ostrożność.
Ze względu na korzystny wpływ na wiele chorób i zaburzeń,
olej konopny z Fundacji Suver Nuver zawiera ekstrakt z całej rośliny konopi indyjskich,
w tym również substancje THC.
Dlatego ten olej nie jest odpowiedni dla osób z problemami na tle zaburzeń psychicznych
oraz wszystkich wypisanych powyżej.

 

Użytkownicy farmaceutyków

THC – korzystny główny składnik konopi indyjskich, również został uwzględniony w oleju z fundacji Suver Nuver – może wpływać na działanie leków, które działają na dobro stanu psychicznego, takich jak: leki uspokajające (w tym nasenne), leki przeciwpsychotyczne i leki przeciwdepresyjne (w tym SSRI, inhibitory MAO, Ritalin® i TCA). Wpływ Cannabis na użytkowników leków psychotropowych jest trudny do przewidzenia i różni się zależnie od osoby, ale także na kombinację leków, choroby i stan zdrowia. Dla osób stosujących psychofarmaceutyki bardzo ważny jest  dialog z lekarzem prowadzącym (powiadom lekarza o zamiarze używania oleju z Konopi Indyjskich).