Cannabis – Medyczne konopie to nie RSO!

Cannabis – Medyczne konopie to nie RSO!

Cannabis (nazwa naukowa) – Medyczna Marihuana (nazwa potoczna używana w Polsce) – jest to roślina z rodziny konopiowatych zawierająca ok. 500 substancji organicznych w której skład wchodzą: fitocannabinoidy, terpeny, flawonoidy.

Konopie możemy podzielić na podgatunki Sativa i Indica

Jedną z substancji w roślinie Cannabis o bardzo dużym potencjale terapeutycznym, ale równocześnie psychotropowym jest Tetrahydrocanabinol (THC). Pozostałe substancje takie jak np: Cannabidiol (CBD), Cannabichromen (CBC), Cannabigerol (CBG), Cannabinol (CBN),  również wykazują duży potencjał terapeutyczny, a jednocześnie nie są substancjami klasyfikowanymi jako psychotropowe.
Medyczne konopie są w postaci suszonych kwiatostanów

Stosowana zwyczajowo doustnie w formie naparu lub inhalacji.

Cannabis w zależności od odmiany, przyjętej dawki i warunków ma działanie:

  • uspokajające
  • przeciwbólowe
  • pobudzające apetyt
  • rozkurczające mięśnie
  • zmniejszające ciśnienie śródgałkowe

Cannabis pomaga chorym w łagodnym przejściu przez ciężkie stany chorobowe.

 

RSO – Nazwa pochodzi od jego wynalazcy aktywisty Ricka Simpsona (Rick Simpson Oil) i jest to ekstrakt o wysokim stężeniu THC – Tetrahydrocannabinol zrobiony w domowych warunkach. Olej RSO to przestarzała i mocno przeceniana metoda. Do jego produkcji używa się rozpuszczalników np. naftę, benzynę, wysoko stężony alkohol lub toksycznych substancji chemicznych. Jeśli proces wytwarzania nie przebiega prawidłowo, ludzie wraz z olejem spożywają metale ciężkie, co wiąże się ze nieprzyjemnymi konsekwencjami. Największą wadą tego oleju jest fakt, że aby pozbyć się rozpuszczalnika podgrzewany jest do bardzo wysokich temperatur dochodzących nawet do 140 stopni, co skutkuje trwałym i bezpowrotnym rozpadem terpenów, flawonoidów, a także większości zawartych w nim Cannabinoidów. W konopiach znajduje się około 500 różnych związków, a tą metodą ekstrakcji otrzymujemy wysokie stężenie substancji Δ9-THC, pozostałe Cannabinoidy ulegają degradacji co prowadzi do obniżenia potencjału terapeutycznego. Kolejnym zastrzeżeniem jest kolor czarny i gęsty jak smoła, co najzwyczajniej świadczy o tym, że produkt jest przypalony.

RSO to najgorsza z metod ekstrakcji!

Zwróćmy uwagę na sam fakt, że substancja THC w niektórych krajach jest legalna, a mimo to w tych państwach nie zakupimy legalnie produktu (ponieważ nie spełnia on wymagań sanitarnych). Pragniemy podkreślić, że istnieją już metody ekstrakcji,  pozwalające na otrzymanie produktu o wysokiej jakości i czystości, które są dostępne i stosowane (osoby z doświadczeniem i wiedzą nie nazwą RSO produktów o dobrej jakości). Aktualnie dysponujemy tańszymi, bezpieczniejszymi i skuteczniejszymi metodami ekstrakcji. Szum medialny wokół oleju RSO (niezwykle widoczny obecnie w Internecie) został sztucznie wykreowany, aby sprzedawać olej z konopi po ekstremalnie wysokich cenach. Wmawianie bardzo chorym ludziom, że zostaną uleczeni jeśli sięgną po RSO… to zwykłe przestępstwo.
„Medican Campus docenia działalność samego Ricka Simpsona za to,
że dzięki niemu medyczne właściwości oleju w końcu zaczęły być dostrzegane,
ale ludzi, którzy w ten sposób zbijają majątek na chorych po prostu nie możemy zaakceptować”
– Rinus Beintema.

Zwolennicy, a także pacjenci stosujący olej RSO wydają się nie być świadomi i kompetentni do zrozumienia podstawowych faktów na jego temat, dlatego objaśnienie tych kwestii jest niezbędne, aby wyprowadzić z błędu opinię publiczną. Oczywiście nie kwestionujemy działań aktywnych substancji z Cannabis pod postacią RSO, ale posiadanie podstawowych informacji do zrozumienia różnic pomiędzy odmiennymi rodzajami olejów oraz sposobami ich wytworzenia pomoże w terapii Cannabis.
 Pamiętaj! Nigdy nie obawiaj się zadawać pytań i pamiętaj o faktach!